Zaobserwuj mnie

ból przewlekły Fizjoterapia Agata Klefas

Ból ostry a ból przewlekły – różnice i sposoby radzenia sobie z bólem

Ból towarzyszy każdemu urazowi i wielu chorobom. Są różne rodzaje bólu, w tym ból ostry i przewlekły – czym się różnią? Znając mechanizmy powstawania bólu, łatwiej go zwalczać lub chociaż złagodzić.

Ból to nic innego jak sygnał alarmowy z naszego ciała, który informuje o toczącym się stanie chorobowym lub też ostrzega przed różnego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia. Ból może dotyczyć różnych części ciała, intensywność jego odczuwania jest subiektywna – zależy od czynników psychicznych, fizycznych i społecznych.

 

Ból ostry a ból przewlekły – różnice

 

Ból ostry jest krótkim, samoograniczającym się procesem – mija w ciągu miesiąca i ma bezpośredni związek z daną chorobą, jego natężenie jest, jak sama nazwa wskazuje, duże. Najpopularniejszymi typami bólu ostrego są: bóle pourazowe, pooperacyjne, bóle pooparzeniowe. Jeśli chodzi o konkretne schorzenia, ból ostry wywołuje np. kamica nerkowa, rwa kulszowa, czy dyskopatia.

Natomiast ból o charakterze przewlekłym trwa co najmniej 3 miesiące, niejednokrotnie powodując u pacjentów cierpienie, które ciągnie się latami nawet po wygojeniu się ran. Jest bardziej złożonym procesem i może wynikać z konkretnych zmian patologicznych. Przez czas trwania wpływająca na jakość życia, często powoduje obniżenie nastroju. Choroby przewlekłe to między innymi np. reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, choroba zwyrodnieniowa stawów.

 

Ból ostry i przewlekły – sposoby radzenia sobie z bólem.

 

Na ból ostry w zależności od przyczyny stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), środki znieczulające miejscowo (np. maści i plastry lecznicze), leki przeciwbólowe. Zaleca się odpoczynek i pozycje odciążające dla danej okolicy ciała.

 

W przypadku pacjentów zmagających się z bólem przewlekłym konieczne jest zastosowanie wielokierunkowego postępowania terapeutycznego, gdzie głównym elementem jest wciąż farmakoterapia. Niektórzy pacjenci korzystają z dodatkowych metod leczenia bólu chronicznego, np. fizjoterapii, terapia manualnej, ćwiczeń, technik relaksacyjnych czy akupunktury. Ważnym elementem leczenia bólu chronicznego jest pomoc psychologiczna.

 

Zarezerwuj wizytę On-Line – Kliknij link (Booksy)

Zarezerwuj wizytę telefonicznie: +48 574 737 061

author avatar
mgr Agata Klefas Fizjoterapeuta

No Comments

Leave a Reply

Back to top