Zaobserwuj mnie

cwiczenia kulszowo-goleniowa mgr agata klefas

Rwa kulszowa – co to takiego?

Rwa kulszowa, zwana także ischialgią, to zespół bólowy powstający podczas podrażnienia lub ucisku nerwu kulszowego. Nerw ten biegnie od okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego przez pośladek, tylna część uda i podudzia aż do stopy. Objawy mogą pojawić się nagle (po urazie bądź przeciążeniu) lub narastać stopniowo z czasem. Głównym objawem jest ból promieniujący od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa do kończyny dolnej. Niekiedy ból promieniuje do dwóch kończyn. Ból ten charakteryzuje się jako ostry, kujący, palący lub przeszywający. Może być silniejszy podczas kichania, kaszlu, chodzenia, siadania lub wstawania. Często towarzyszy mu mrowienie bądź drętwienie nóg lub stóp. Może wystąpić zaburzenie czucia odczuwalne w okolicy unerwionej przez nerw kulszowy.

Rwa kulszowa nie jest synonimem sama w sobie, lecz objawem charakterystycznym dla nerwu kulszowego. Może wystąpić w wyniku dyskopatii, przepukliny krążka międzykręgowego, zwężenia kanału kręgowego, zmniejszenie przestrzeni w kanale kręgowym, ucisku na nerw, zespołu mięśnia gruszkowatego, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, czy urazu.

 

Sposoby na rwę kulszową

 

W stanie ostrym należy odciążyć i ograniczyć wszelkie ruchy kręgosłupa i przyjąć pozycje leżącą na boku, z ugiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych lub pozycję na plecach z ugięciem kolan i bioder (pozycja krzesełkowa) W celu złagodzenia bólu można zastosować doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty lub miejscowo maści i żele zawierające składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne bądź okłady chłodzące czy rozgrzewające.  Ważnym elementem jest edukacja pacjenta czego nie robić, aby objawy nie nasilały się np. schylania, podnoszenie cięższych przedmiotów, przeprostów kręgosłupa).

Jeśli ból nie zmniejszy się w znacznym stopniu w ciągu 3–4 dni, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać silniejsze leki doustne bądź zastrzyki, które mają na celu rozluźnienie mięśni i działanie przeciwbólowe.

 

Uwaga! Jeśli twoim objawom towarzyszy, osłabienie siły mięśniowej kończyny dolnej, upośledzenie ruchów stopy, zaburzenia czucia na skórze bądź masz problem z oddaniem moczu i stolca to pilnie skonsultuj się z lekarzem.

Niekiedy leczenie ostrego zapalenia rwy kulszowej kończy się operacją. Są to przypadki z towarzyszącym niedowładem kończyny, zaburzeniami czucia, z zatrzymaniem moczu bądź guzem.

Kolejnym krokiem w leczeniu zachowawczym rwy kulszowej jest fizjoterapia. Im szybsze wprowadzenie rehabilitacji w leczenie tym mniejsze ryzyko przejścia ostrego bólu w przewlekły zespół bólowy kręgosłupa. Podejście powinno być kompleksowe oparte nie tylko na zabiegach z zakresu fizykoterapii (ultradźwięki, laser, prądy TENS, krioterapia) ale również na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń czy masażu bądź terapii manualnej. Ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości pacjenta, tak aby mógł je samodzielnie później kontynuować w domu.

 

Co możemy zrobić, aby uniknąć objawów związanych z rwą kulszową?

 

Przede wszystkim wprowadzić profilaktykę mająca na celu ograniczenie niekorzystnych obciążeń kręgosłupa, unikanie dźwigania, wstrząsów bądź wibracji. Zmniejszenie masy ciała. Nauka utrzymania prawidłowej postawy ciała. Wzmocnienie mięśni brzucha i mięśni przykręgosłupowych czy mięśni pośladków, jednocześnie pamiętając o rozciąganiu i aktywnościach fizycznych, jak joga, pilates czy basen.

 

Zarezerwuj wizytę On-Line – Kliknij link (Booksy)

Zarezerwuj wizytę telefonicznie: +48 574 737 061

 

author avatar
mgr Agata Klefas Fizjoterapeuta

No Comments

Leave a Reply

Back to top